Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Architektonická kvalita stanic metra"

M. Pudil
13 13.07.2016
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, pane Dolínku,
měl bych pár dotazů ohledně pražského metra. Byly doby, kdy bylo pražské metro vzorem pro zahraniční metropole, jak rychlostí výstavby, tak architektonickým provedením a v neposlední řadě svou spolehlivostí. Z těchto dob nám zbyla (pouze) ta spolehlivost. Výstavba se po téměř padesáti letech nepřetržitého rozvoje zastavila, architektura byla odsunuta na vedlejší kolej. Narážím tím jednak na nové stanice na trase A, dále také na bezhlavou výstavbu výtahů, která již nenávratně zničila mnoho stanic, nejvýrazněji asi Anděl a Můstek. Na jednu stranu je to věc velmi prospěšná, na druhou stranu Praha investuje miliardy do bezbariérovosti povrchové dopravy, která poskytuje především v centrálních úsecích, kde se nacházejí nejhodnotnější stanice, metru plnohodnotnou alternativu. Co se ale dalo zničit již zničeno bylo a již není moc stanic, které by se daly zachránit.
Co je však důležitější je situace ohledně plánované trasy D. Jednak je neomluvitelné, jaké průtahy okolo ní vznikají a jak se neustále mění zadání projektu, jednak je alarmující rozhodnutí, že by měly vlaky jezdit bez řidiče. Ne jenom vzhledem k tomu, že lidé budou mít z takových vlaků obavy, ale také právě kvůli architektonickému vyznění stanic. Se stěnami oddělujícími nástupiště od kolejí je téměr nemožné vytvořit architektonicky kvalitní stanici, neboť nelze pracovat se stěnami za kolejemi a prostor je stísněný a uzavřený. Praha stojí před důležitým rozhodnutím, buď si síť metra zachová svou úroveň a kvalitu, nebo se minimálně nová trasa stane jizvou na její tváři. Je čas, aby se nyní inspirovala naopak Praha zahraničními metropolemi a vypsala na trasu mezinárodní architektonickou soutěž, ideálně s participací veřejnosti na výběru finálního vzhledu stanic. Stejně tak by bylo na místě přehodnotit automatický provoz, jeho implementace na současné trasy je nemožná a vzhledem k tomu, že s mnoha novými trasami již počítat nelze, stav, kdy by trasa D zůstala s automatickým provozem jediná, není ideální.

Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
M. Pudil

Odpověd

06.09.2016

Vážený pane Pudile, osobně by se mi velmi líbilo, kdybychom mohli vyhlásit architektonickou soutěž na podobu jednotlivých stanic. Vnímám potřebu toto téma řešit. I naším cílem rozhodně je, aby stanice splňovaly požadavky moderní architektury. Rád bych proto k tématu uspořádal diskuzní panely, kde budou moci architektonické špičky diskutovat s projektanty a zhotovitelem nad vizuální stránkou jednotlivých stanic. Zároveň ale zdůrazňuji, že veškeré architektonické a výtvarné úpravy nesmí stavbu zdržet, zasahovat do platných povolení ani představovat významnou dodatečnou finanční zátěž pro město. Pro mě, a myslím, že i pro Pražany je nejdůležitější, aby linka D byla co nejdříve funkční a zároveň co nejméně zatížila rozpočet města i Dopravního podniku. S pozdravem, Petr Dolínek     Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Trasa metra D
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné