Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Důvody pro nulovou toleranci k výherním automatům na úrovni města"

Ivan Remeš
19 19.03.2015
Sledujte tento dotaz

Vážená paní Krnáčová,
na Praze 8 proběhlo opakovaně referendum stran výherních hracích automatů, které stálo daňové poplatníky několik miliónů korun. Ukázalo se v obou případech, že obě referenda jsou pro nedostatečný zájem občanů neplatná. Z toho jasně vyplývá, že tento problém občany Prahy 8 z valné většiny nezajímá. A nyní se dočítám, že připravujete proti vůli občanů, kteří vyjádřili svůj postoj tím, že se referenda nezúčastnili, nulovou toleranci. Můžete mě prosím vysvětlit, proč Praha 8 vyhodila peníze za referendum, které nakonec nerespektuje? Pokud v některých lokalitách existují problémy s hernami, tak městský úřad má spoustu jiných možností jak těmto problematickým hernám činnost zakázat.
Ivan Remeš

Odpověd

24.03.2015

Vážený pane Remeši, provozování hazardních her je spojeno s řadou negativních jevů, které jejich provozování provázejí, např. závislost na hře, problémy hráčů v osobním i pracovním životě v důsledku nedostatku finančních prostředků, způsobeném prohrami na různých druzích hracích přístrojů a jiných herních zařízeních, výskyt problémových osob v hernách i v jejich okolí, který zvyšuje riziko páchání trestné činnosti, např. krádeží za účelem získání finančních prostředků na hru, rušení nočního klidu a veřejného pořádku, výskyt vandalství a kriminality. S ohledem na tyto skutečnosti je žádoucí přistupovat k vývoji legislativy v oblasti hazardu tak, aby docházelo k dalšímu výraznému omezování počtu míst, na kterých lze hazardní hry provozovat tak, aby se počet hazardních her v hl. m. Praze snižoval. Z těchto důvodů Rada hlavního města Prahy ve svém Programovém prohlášení pro volební období 2014–2018 deklarovala postupné zavedení nulové tolerance hazardu. V současné době probíhá připomínkové řízení k návrhu na změnu platné obecně závazné vyhlášky č. 10/2013 Sb. hl. m. Prahy, kterou se stanoví místa a čas, na kterých lze provozovat loterie a jiné podobné hry, a kterou se stanoví opatření k omezení jejich propagace. Městské části jsou oprávněny se k návrhu vyjádřit. Bude záležet tudíž na rozhodnutí vedení Městské části Praha 8, zda  setrvá na svém stanovisku vyjádřeném v usnesení jejího zastupitelstva č. 150/2014 ze dne 26.11.2014, ve kterém zastupitelstvo požadovalo, aby bylo na celém území Městské části Praha 8 zakázáno provozování loterií a jiných podobných her. Pokud jde o důvody tohoto požadavku, jakož i o výsledek referenda na Praze 8 ve věci výherních hracích přístrojů a jeho respektování, doporučuji, abyste se s dotazem obrátil na Zastupitelstvo Městské části Praha 8.

Adriana Krnáčová (Současný radní)

Primátorka hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Regulace hazardu
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Jeden komentář k dotazu “Důvody pro nulovou toleranci k výherním automatům na úrovni města”

  1. Ivan Remeš
    0324.3.2015 (22:21)

    Vážená paní Krnáčová, všechno co máme rádi, je buď nezdravé, nebo se po tom tloustne a nebo je to nemorální. V zákoně o loteriích jsem se dočetl, že každý přístroj musí být certifikován EZÚ, jak může být tedy hazardní, když výhernost stanovila a odsouhlasila naše vláda. Hazardní může být pouze jednání člověka a pokud má někdo buňku zodpovědnosti v konečníku, tak to žádným zákazem nebo omezením nezměníte V jedné městské části automaty zakážete v sousední městské části bude povoleno. Výsledek je ten, že problém přenesete na jiné území. Pokud lidem, kteří hrají, vezmete jejich zábavu, musíte jim nabídnout něco jiného. Zjišťoval jsem, jaká je návaznost trestné činnosti na herny na Praze 8 a zjistil jsem, že se jedná pouze o jednu jedinou hernu, kde se vyskytují problémy a to je herna v Hejdukově ulici. Dal jsem si s tím tu práci, že jsem obešel několik heren a ani v jednom případě jsem neviděl člověka opilého. A co víc, těch hráčů bylo tak žalostně málo, že to rozhodně není problém, který by měl tuto společnost znepokojovat. Alkohol má na obyvatele nesrovnatelně horší dopad, než hrací přístroje. Alkohol také způsobuje závislost a problémy v osobním i pracovním životě, v daleko větší míře se vyskytují problémy v hospodách a různých nálevnách a v jejich okolí se zvyšuje riziko páchání trestné činnosti, např. krádeže, rušení nočního klidu a veřejného pořádku, výskyt vandalství a kriminality a dokonce v souvislosti s alkoholem tady bylo nedávno 50 mrtvých. Přesto nikdo hospody nezavírá, nikoho ani nenapadne aby zakázal reklamu na alkohol. A ještě něco. Jak může hráč rušit noční klid, když je obecní vyhláškou zakázáno veřejně projevovat radost z výhry? Nejsem příznivcem ani jednoho, ani druhého, jenom nechápu, proč jedna neřest, která je povolená zákonem má být zakázána, zatímco druhá daleko horší neřest je podporována reklamou. Daleko víc mě znepokojují takové problémy, jako je třeba tunel Blanka nebo Opencard a ne to, jestli se někdo dobrovolně rozhodl, strčit své peníze do hracího automatu.
    Ivan Remeš

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné