Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Holubi na Malostranském náměstí"

Pavla Šefernová
09 09.09.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den pane Novotný,

bydlíme v těsném sousedství Svatomikulášské věže na Malostranském náměstí 4/27 a léta se potýkáme s invazí holubů sídlících na ochozech věže. Vloni nechala paní ředitelka Muzea hl.m.Prahy, které má věž v nájmu ochozy trochu očistit. Když jsem se zajímala,zda by nebylo lepší ochranu třeba hroty, bylo mi řečeno, že na to magistrát nemá peníze. Náš dům má proti holubům ochranu, investujeme zde v rámci financí (před 3 lety jsme byty koupili do osobního vlastnictví a založili SVJ.) Takže jedna památka ve vašem vlastnictví ničí druhou památku v naší řádné péči. Prosím, poraďte, co máme v tomto případě dělat? Kdykoli se můžete osobně o situaci přesvědčit, budu k dispozici.

Hezký den, Pavla Šefernová, předsedkyně SVJ Malostranské náměstí 4/27

Odpověd

15.09.2014

Dobrý den,

co se týče vašeho problému s holubím trusem na dvorku sousedícím se Svatomikulášskou zvonicí na Malé Straně, poprvé jsme se mu věnovali již v říjnu 2013. Učinili jsme tak na základě požadavků obyvatel sousedního domu, s jejichž dvorkem sousedí naše Zvonice. Tehdy jsme dlouhodobě nahromaděný trus odstranili z obvodového pláště zvonice kostela sv. Mikuláše, především z úžlabí mezi zvonicí a sousedním objektem i z obvodových říms. Zároveň byly vyčištěny žlaby a svod objektu.

Musím nicméně zohlednit, že z našich prostor není stav fasády z této strany vidět, pouze ze dvora a ze sousedního domu, ke kterému dvůr patří.

Majitel sousedního domu nám rovněž na podzim 2013 doporučil k ochraně před holuby firmu, se kterou jsme jednali. Jejich nabídku na využití pokládky vrstvy taktilního repelentu – tedy přípravku odpuzujícím ptáky, jsme ale museli odmítnout. Vedly nás k tomu dva zásadní důvody – první byl finanční, a v druhém případě se nám dostalo odborného posudku, na jehož základě jsme museli brát ve zřetel riziko, že by tento materiál mohl zanechat stopy na fasádě a kamenných prvcích stavby, a tím ji poškodit.

Na základě schůzky se zástupcem Národního památkového ústavu, panem architektem Stolařem, bylo proto v nedávno době rozhodnuto o tom, že bude vypracován popis nejohroženějších míst, kam holubi usedají. A ochrana těchto míst bude individuálně řešena realizací vhodných protiholubích zábran – například bodci, gelem nebo sítěmi. Ochrana proti holubům není na památkových objektech skutečně zcela jednoduchá záležitost a bohužel předchozí správce pražských věží před námi tyto věci neřešil.

Než dojde k samotné realizaci těchto technických opatření, pochopitelně znovu zajistíme odstranění stávajícího znečištění za pomocí horolezecké firmy.

Ing. Václav Novotný (Bývalý radní)

Náměstek primátora hl. m. Prahy

  • Kultura
  • Památková péče
  • Církve a náboženské společnosti
  • Národnostní menšiny
  • Výstavnictví
  • Cestovní ruch
  • Zahraniční vztahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné