Detail dotazu "Jak budete řešit zhoršení dopravní situace a životního prostředí na Ďáblické?"
Vážený pane Dolínku,
bydlím u Ďáblického hřbitova a k cestě do zaměstnání využívám veřejnou dopravu. Nabídka spojů do této zastávky se však zavedením integrace Mělnicka a Neratovicka zhoršila, hlavně ve večerních hodinách a o víkendech jsou intervaly z Ládví do této zastávky mnohem delší než pro občany středočeských obcí nabízí PID. Stav dopravy na Ďáblické se díky integraci natolik zhoršil, že v ranní špičce IAD a PID popojíždí v kolonách až k Ládví.
I my obyvatelé MČ Prahy 8 platíme veřejnou dopravu a potřebujeme se dostat do zaměstnání. Jak budete řešit zhoršení dopravní situace a zhoršení životního prostředí obyvatel na Ďáblické?
Děkuji za odpověď.
Odpověd
12.09.2016
Dobrý den, děkuji za Vaše podněty. Vámi označený problém je třeba analyzovat z několika úhlů pohledu. Nejdříve pohled na dopravní kolony – kongesce. Z dopravního hlediska je problémem ulice Ďáblická počet osobních aut, nikoliv autobusů. Tudíž nelze najít logické propojení mezi vznikem kongescí a integrací veřejné dopravy. Jako rezident této oblasti jistě můžete potvrdit, že kongesce v ulici Ďáblická, obdobně jako je tomu na většině příjezdových komunikací do hl. m. Prahy, byly již dlouho před zahájením integrace veřejné dopravy Neratovicka a Mělnicka do PID. Z hlediska veřejné dopravy si hl. m. Praha, jako spoluobjednavatel veřejné dopravy, uvědomuje, že jedním z řešením je kvalitnější nabídka veřejné hromadné dopravy, která může přilákat nové cestující dosud využívajících převážně svá osobní auta. To nám potvrzují i průzkumy počtu cestujících, kdy za 1 rok provozu integrované dopravy na Neratovicko a Mělnicko přibylo v autobusech o 20% víc cestujících. Veřejná hromadná doprava je navíc z hlediska počtu přepravených cestujících dopravou výrazně ekologičtější a jedinou udržitelnou pro městské prostředí. I proto vzniká společný integrovaný dopravní systém veřejné dopravy spolu se Středočeským krajem, aby za přijatelné finanční prostředky mohla být nabídnuta co možná nejlepší kvalita veřejné dopravy. Co se týká omezení počtu zastavujících spojů, bylo realizováno z důvodu velmi malého počtu cestujících, kteří zastávku používali. Obdobná opatření zvyšující atraktivitu pro valnou většinu cestujících jsou uplatněna i na jiných místech v Praze. S pozdravem, Petr Dolínek