Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Nová linka ústřední čistírny odpadních vod"

Kristýna Opletalová
24 24.10.2013
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, v červenci tohoto roku rada schválila výstavbu nové linky ÚČOV. Jak velké zdražení vody mají očekávat Pražané v důsledku nutnosti získat prostředky na výstavbu? Provozovatelem pražských vodovodů je stále společnost Veolia, s níž má Praha smlouvu až do roku 2028. Když byl tento kontrakt (původně jako smlouva o smlouvě budoucí) zastupitelům v roce 2002 předložen, bylo jim řečeno, že v roce 2013 proběhne nové výběrové řízení na provozovatele vodovodů. Máme se s tím rozloučit? Hodláte se zabývat problémem vypověditelnosti smlouvy s Veolií, nebo to vzdáváte? Díky za odpověď. Kristýna Opletalová

Odpověd

Rozhodnutí o výstavbě nové vodní linky plyne z požadavku naplnění závazku České republiky při vstupu do Evropské unie, kdy jsou stanoveny evropskou i národní legislativou parametry kvality vypouštění odpadních vod. Tyto pak implikují uvedenou zásadní investici, jejíž finanční zabezpečení nebude kryto z prostředků Evropské unie ani státní pomoci. V současné době jsou připraveny varianty profinancování celé výstavby bez dopadu na stočné. Nicméně vzhledem k celkově neutěšenému stavu pražské vodohospodářské infarstruktury vyžadující si stále vyšší úroveň investic do prosté obnovy stejně jako odstranění vzniklých havárií, není možné do budoucna vyloučit nadinflační posuny ve vodném a stočném.
Nájemní smlouva se skupinou Veolia byla prodloužena v roce 2006 do roku 2028. K prodloužení bylo mimo jiné verifikováno i ÚOHS. Její vypověditelnost byla opakovaně zkoumána s výsledky, které znamenají neakceptovatelné riziko pro HMP. Celý případ současně posuzujeme i z pohledu reálných projevů kvality zajištěné služby ve vztahu k identifikovaných rizikům změn. Praha má v tuto chvíli kvalitní dodávku vody i její čištění v rámci daných technologických možností při současně podprůměrné úrovni vodného a stočného ve srovnání s ostatními městy ČR ale i EU.

S pozdravem, Jiří Nouza

Ing. Jiří Nouza (Bývalý radní)

Náměstek primátora hl. m. Prahy

  • Infrastruktura
  • Dopravní infrastruktura
  • Životní prostředí
  • Investice

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Ústřední čistírna odpadních vod
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné