Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Plán výstavby metra D"

Otomar THOMA
03 03.02.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,
prosím o Vaši reakci na petici týkající se metra D:
Už víte , kdy se zahájí výstavba a z jakých prostředků se bude financovat?
Děkuji

Odpověd

27.03.2015

Dobrý den, podle platného harmonogramu má výstavba metra I.D v rozsahu Pankrác – Depo Písnice začít ve 2. čtvrtletí 2017. O způsobu financování není dosud rozhodnuto, v každém případě ale půjde o kombinaci financování z několika zdrojů (dotace hl. m. Prahy, dotace ze státního rozpočtu, spolufinancování z evropských fondů /OPD 2/, půjčka od Evropské investiční banky apod.). S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Plán výstavby metra D”

 1. Petr
  0210.2.2015 (14:12)

  Vzhledem k problémům, jaké přináší trasa prodlouženého úseku metra A by bylo lepší chybu neopakovat a metro D raději vůbec nepostavit. Důvodem je naprosto nevhodná trasa, která nerespektuje nijak hustotu osídlení ani přepravní cíle. Současný problém by se totiž pouze zopakoval, jen v ještě větším měřítku.

  Pokud by D bylo postaveno v navrhované trase Pankrác – Písnice, nepřináší žádné pozitivum, jen problémy při organizaci povrchové dopravy ještě větší, než na Praze 6 a zhoršení cestování pro většinu z 90.000 obyvatel sídlišť Novodvorská, Lhotka, Kamýk a Modřany, neboť by metro muselo být naplněno uměle a nuceně, což by znamenalo výrazné prodloužení doby cesty a nové přestupy pro kohokoli, kdo nejede pouze na Pankrác.

  Proč:

  pokud odebereme meziměstské linky, které budou u metra ukončeny tak jako tak, jsou páteří dopravy linky 139, 150, 189, 215, 196, 106 a 157, žádné z jimi obsluhované oblasti ovšem metro D nic nepřináší. Metro D rovněž ignoruje komplex na Brumlovce s desítkami tisíc pracovních míst, také by bylo problematické jeho případné prodloužení.

  Sídliště Písnice je jedno z nejmenších na Praze 4 (+/- jako Na Lysinách nebo Ohradní, menší ale než např. Vavřenova), stanice Libuš a Nové Dvory jsou situovány spíše či zcela do vilové zástavby, stanice u FTN je jediná, s jejíž polohou lze souhlasit, stanice Nádraží Krč jsou vyhozené prostředky – opět ve vlikové čtvrti s bus zastávkou na znamení, Olbrachtova spadá na Budějovickou (jedna stanice busem), kam tak jako tak obyvatelům zůstane potřeba dojíždět – žádný přínos pro ně ani možnost redukce povrchové dopravy. A na Pankráci již metro je.

  Mnohem vhodnější by bylo metro D (zjeména z hlediska poptávky, hustoty osídlení a možností pracovat s povrchovou dopravou) trasovat z oblasti sídliště Modřany (sídl. na Beránku, se stanicemi cca v polohách zastávek Sídliště Modřany, Labe, Sídliště Lhotka, Nové Dvory, Sídliště Krč, Nemocnice Krč, Kačerov, Brumlovka (je zde i sídliště Ohradní, bytový komplex v Baarově ul.), Klouboučnická-nádr. Vršovice, Náměstí Míru, Hlavní nádraží), a to v celé trase.

  Stačí se totiž zamyslet nad vedením linek povrchové dopravy a jak by ji bylo možné zorganizovat po otevření linky, kolik by bylo možné ušetřit a zároveň většině obyvatel Prahy 4 nabídnout přínos v podobě rychlejšího spojení (nebo alespoň možnosti se na metro nekomplikovaně dopravit).

  To vše metro D v navrhované trase Pankrác – Písnice (snad pomníček zaniklého masokombionátu nebo neuskutečněné výstavby) nenabízí.

 2. Otomar Thoma
  0224.2.2015 (9:49)

  Modřanská větev je snad v plánu , narážíte na zásadní problém, zda vést metro hustou zástavbou nebo rozvojovou oblastí,
  kde cena volných pozemků výrazně vzroste a další argument je, že je potřeba někam umístit návazné dopravní stavby tedy
  depo, velké P+R nebo BUS terminál, což se do Modřan nikam nevejde ..

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné