Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Prechod pro chodce na I/4 Praha 5 - Zbraslav Bane"

Jiri Nestler
23 23.12.2014
Sledujte tento dotaz

Vážený pane, před 11 lety Odbor Dopravy Magistratu instaloval přechod pro chodce na velice frekventované silnici Praha - Strakonice - Passau, s tím, že v nejbližší době postaví nadchod nebo podchod. Do této doby téměř nekompetentní a neznalí experti z ODA magistrátu neudělali v této záležitosti vůbec nic! Přechod zde nikdy nebyl, neboť tato silnice je součást budoucí R4 a i okolni silnice mají názvy spojené s dálnicí. Dále je zcela nepochopitelné, že někdo z výpadové silnice udělá místní okresku s nebezpečným přechodem, i přesto, že 250 m nad přechodem a 100 m pod přechodem jsou mosty, kde cyklisté a chodci mohou překračovat silnici. Podotýkám, že v okoli slavného přechodu je jedna velká černá skládka plná českého bordelu a pneumatik.

V průběhu celého roku dochází k nebezpečným situacím, kdy podobně neschopní čeští šoféři začínají zmatkovat před tímto přechodem, nebo dokonce i snižovat rychlost 50 km/h zhruba 2 kilometry před tímto naprosto stupidním přechodem pro chodce. Nemůžete trochu nekompetentní Odbor dopravy zmodernizovat a donutit je alespoň k něčemu efektivnímu? Posledních 15 let diletanti z ODA byli schopni maximálně snižovat rychlost, omezovat průjezdnost a instalovat radary. Přitom problém v Praze není rychlá jízda, ale pomalá jízda. Díky J. Nestler, Praha 5

Odpověd

05.01.2015

Vážený pane Nestlere, přechod přes ulici Strakonickou vznikl historicky po zprovoznění nové ul. Strakonické, která oddělila část Zbraslavi (tzv. „Kolonku“) od vlastní Zbraslavi. Pro obyvatele této části není totiž do Zbraslavi žádný jiný přístup. Přechod propojuje pěší trasu z této oblasti (ul. Za dálnicí) do Zbraslavi (ul. Lesáků). Stavba nadchodu je vázána na souhlas vlastníka pozemků, na kterých by stavba měla stát. Vlastník odmítá dotčené pozemky trvale vydat, resp. klade si nereálné požadavky jako kompenzaci za jejich vydání. Podle podkladů, které mám k dispozici, jsou nejbližší přemostění ul. Strakonické ve vzdálenosti cca 700 m nad přechodem (ul. Na Baních) nebo 1350 m pod přechodem (ul. K výtopně) a tyto vzdálenosti jsou pro funkční pěší vazby neakceptovatelné. S pozdravem Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

4 komentářů k dotazu “Prechod pro chodce na I/4 Praha 5 – Zbraslav Bane”

 1. 1223.12.2014 (19:17)

  Nemohu s tazatelem souhlasit, neboť alespoň podle dostupných online map se nejbližší most ve směru ven z Prahy (ulice Jílovišťská) nachází 600 metrů daleko od přechodu a ve směru do Prahy (ulice K Výtopně) dokonce 1400 metrů daleko od přechodu. To ale skoro jistě není hlavní problém.

  Problém je téměř evidentně v tom, že neexistuje jiný přístup k domům v ulici Za Dálnicí, kam se snad ani autem nedá dostat. Jejich obyvatelé patrně potřebují přístup k MHD, kde nejbližší zastávka Baně je přístupná právě jen přes kritizovaný přechod přes dálnici.

  Proti sobě tu tedy stojí oprávněné zájmy obyvatel těchto domů a zájem všech projíždějících řidičů. Tazatel má myslím naprostou pravdu v tom, že přechod sám o sobě může vyvolávat nebezpečné situace, i když po něm v danou chvíli nikdo nepřechází. Nemám představu, jak nákladné by mohlo být řešení formou nějaké lávky, ale věřím, že by každý projíždějící řidič velmi rád přispěl nějakou drobnou částkou na takové řešení, které by ho nenutilo brzdit na „dálnici“ a které by srovnalo riziko nehod na běžnou úroveň. Speciálně v případě kamionů, které musí třeba i zastavit do kopce, je už ztráta v podobě zbytečně spálené nafty měřitelná.

  Saša Lehmann
  //www.prazskeforum.cz

 2. Jiri Nestler
  1231.12.2014 (9:45)

  podotykam ze ODbor dopravnich agend temer 15 let planuje lavku nad Strakonickou silnici. ´Bohuzel neni lepsi priklad lenosti, hlouposti a diletantismu nez tento prechod.

  Apropo 600 metru neni tak hrozne nebo? Co maji delat lidi v Lipencich, kteri maji nejblizsi MHD-stanici cirka 3 km od baraku?

  Preju PF2015 a mene blbosti na Magistratu Praha

 3. Jiri Nestler
  0116.1.2015 (9:53)

  Vážený pane Radní,

  pokud je mi známo, tak zebra pro chodce byla zřízena v roce 2010. Nikoliv historicky s výstavbou silnice. Dokonce to vyvolalo palcové titulky, jak diletantni z Magistrátu na dálnici malují přechod pro chodce /toto ve světě skutečně nevidíte/. Apropo – můžete mi prozradit co jsou nereálné požadavky majitele pozemků? Dle mne nebezpečí pro chodce a řidiče, které představuje tento nesmyslný přechod způsobuje podstatně vyšší ekonomické škody.

  Ono konečně celá strakonická ulice plan billboardů a černých skládek, přechodu pro chodce v nebezpečném místě, neustálé omezování rychlosti, zúžování jízdních pruhů a to zcela zcestné např. exit Lipence Sever je bohužel stejně tragikomické jako ostatní kroky ODA MHMP.

  nebylo by možné předat agendu výpadových silnic bud na ŘSD nebo třeba na ASFINAG? Nové myšlení by na zaostlalé radnici bylo ok.

  Přátelské pozdravy

  J. Holatko

 4. M.Chalupa
  0416.4.2015 (19:24)

  Vážení,

  už několik let platí předpisy, dle kterých je naprosto nepřípustný přechod přes více jak jeden souběžný jízdní pruh. Tento přechod je tedy v přímém rozporu nejen s normálním rozumem, ale i s platnou legislativou a v souladu s ní by měl být okamžitě zrušen nebo upraven na jeden jízdní pruh. Vezmeme-li, že se jedná o silnici pro motorová vozidla, která je od křižovatky se SSZ na Zlíchově až po Skalku u Příbrami naprosto bezkolizní, jedná se o opravdu kuriozní záležitost. Nicméně zřejmě v duchu dopravní strategie nastíněné v PSP se pravděpodobně dočkáme více takových nebezpečných přechodů. Že jsou v rozporu nejenom s přepisy ČR, ale i EU asi nevadí. Na jedné straně se snažíme na každé uličce, kde se dá mnohdy jet sotva 30 km/h, budovat zpomalovací prahy, šikany, dělící ostrůvky, nasvícené přechody, vše pro bezpečí přecházejících osob. Je to správné, i když jako řidiči drncáme a točíme volantem. Je třeba chodce chránit a především děti. Zajímalo by mne, jak je např. zajištěna přednost chodce na přechodu u takovéto dopravní lahůdky? předpoklád se že víkendová kolona valící se po Strakonické to na oční kontakt s chodcem zašlápne jako jeden muž (pardon v rámci rovnoprávnosti též variantně jako jedna žena)?

  M. Chalupa

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné