Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Regulace volného pobíhání psů"

Tereza Sušková
24 24.03.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,

kdy bude vydán právní předpis vymezující plochy, kde je možný volný pohyb psů a kde je možný pohyb psů pouze na vodítku ? Mětské části se vyjadřují ve smyslu, že nemají kompetenci toto stanovit, pouze hlavní město. Výsledkem je, že psi volně pobíhají všude, včetně oplocených dětských hřišť, trávníky (ale i chodníky) slouží jako psí záchody a děti si mohou volně hrát pouze na oplocených hřištích a i tam jsou vystaveny psům. Spoléhat se na rozumný přístup majitelů psů nejde, neboť jakmile je požádáte, aby si psa chytli, často se stáváte terčem vulgárních nadávek, a psa si obvykle nikdo nechytne se slovy, že ten jejich nekouše. Majitelé psů ani nedokážou pochopit, že jiný člověk nevítá, když po něm jeho pes skáče, navíc spousta psů v Praze je velkého plemene, takže pes vážící 50 kg je spíš pravidlem než výjimkou. Šestileté dítě přitom váží kolem 20 kg a nemá tak proti takovému zvířeti žádnou šanci. Dceři sebral pes rohlík z ruky, majitel se jen smál. Viděla jsem cyklistu, na kterého skočil pes a svalil ho z kola, majitelka se ani nezvedla z lavičky. Jak myslíte, že je schopen majitel ohlídat své psy, pokud má třeba 4 a ani jednoho z nich na vodítku ? V Praze 11 běžný stav.

Máme tedy nechávat děti zavřené doma, protože psi mají přednost ? My jsme jako děti trávily svůj volný čas běháním venku, dejte tuto šanci i současným dětem. Nebo je lepší mít tlusté děti zavřené doma ?

Prosím proto o to, aby po letech byla konečně přijata vyhláška, která bude problém s pobíháním psů řešit. Dokud tato pravidla stanovena nebudou, nemáte šanci se domoci, aby se pejskaři chovali ohleduplně a respektovali ostatní lidi.

Děkuji.

Odpověd

20.04.2015

Vážená paní Sušková, existuje  a platí obecně závazná vyhláška č. 6/2001 hlavního města Prahy o ochraně veřejné zeleně, která řeší pohyb psů v zeleni. V parcích vyjmenovaných touto vyhláškou platí zákaz volného pobíhání psů (na území Prahy 11 se jedná o park u Chodovské tvrze a Centrální park, resp. vybrané parcely v těchto parcích, uvedené  ve vyhlášce). Výjimku z vyhlášky může udělit vlastník pozemku, tedy MČ Prahy 11. Vyhláška řešící komplexně problematiku volného pobíhání psů v Praze se teprve připravuje. S pozdravem, Jana Plamínková

RNDr. Jana Plamínková (Současný radní)

Radní hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

7 komentářů k dotazu “Regulace volného pobíhání psů”

 1. manželé Mončekovi
  0424.4.2015 (12:25)

  Dobrý den paní doktorko. Ve středu 22.4. nám pes napadl malou vnučku sotva 3letou. Vy v odpovědi pani Suškové píšete, že se vyhláška komplexního pobíhání psů teprve řeší. Můžete být prosím konkrétní, kdy bude vyřešena, kdo ji dává ke schválení, kdo se za nás občany Prahy pere a kdo se nás svojí aktivitou na magistrátu snaží ochránit? Děkujeme Vám za Vaši odpověď. Manželé Mončekovi.

 2. Holeštová
  0513.5.2015 (12:21)

  Dobrý den,

  také bych ráda znala odpověď. Bohužel jsem si hloupě pořídila malé plemeno psa (čivava) a ještě jsem si jí vychovala (to se dnes také nenosí). Psa mám vždy na vodítku a nesmí nikoho obtěžovat (lidi ani zvířata). Již několikrát mi ji ale napadl jiný pes a když jdu na procházku, tak neustále prosím majitele velkých psů, aby si psa odvolali. Pokud mi totiž 35kg těžké tele podupe 2kg psa, tak mám po něm. Ani já se takto velkému psu neubráním. Maminek s dětmi je mi upřímně líto. Vejít u nás na sídlišti na dětské hřiště je dost těžké, neboť kolem pobíhá několik psů a na každého skáčou a snaží se dostat na hřiště.

  Děkuji za odpověď
  Holeštová

 3. L. Hronová
  0615.6.2015 (23:47)

  Dobrý den, paní doktorko,

  dnes na ulici blízko Kobyliského náměstí přiběhl velký pes bojového plemene k mé 2,5-leté dceři, dotěrně ji očichával a dotýkal se jí hlavou. Majitelka psa šla bez zájmu opodál, pes byl bez vodítka a bez náhubku. Jakpak by asi tento pes reagoval, kdyby se mu dítě bránilo a ohnalo se po něm?

  Byla by Vám tato situace příjemná?

  V parcích a kolem dětských hřišť se opakují podobné věci. Cestou na ohrazené dětské hřiště v parku často potkáváme se psy bez vodítka i náhubku a majitel není v dohledu. Nehledě na to, že v civilizovaných zemích a jejich velkoměstech (např. ve Vídni) je vymezení prostoru v parcích opačné – děti mohou volně pobíhat po trávníku parku a psům patří ohrazený prostor.

  Kdy vejde v Praze v účinnost obecně platná vyhláška, která bude regulovat pohyb psů na ulicích tak, aby bylo možné jít s dětmi po městě bez obav? Máme prozatím přecházet na druhou stranu a uctivě se obloukem vyhýbat volně pobíhajícím psům nebezpečných plemen a jejich bezohledným majitelům, kteří se nenamáhali dát psovi alespoň náhubek? Copak není v silách radních takto zásadní bezpečnostní otázku konečně upravit?

  Otázka na Vás: kdy a jak bude pohyb psů účinně regulován tak, aby byl možný klidný pohyb po ulicích?

  Děkuji Vám,

  L. Hronová

 4. Hana
  0630.6.2015 (9:41)

  Dobrý den,
  také mám špatnou zkušenosti s volně pobíhajícími psy.
  Při procházce na sídlišti Kobylisy na mého psa zaútočila smečka 5 psů, se kterými tam byla jejich majitelka, odpočívající na lavičce.
  Psi neměli vodítka ani náhubky.
  Můj střední pes byl na vodítku a udělal jen jednu chybu, že si dovolil na jednoho ze psů štěknout.
  Paní majitelka byla nad věcí a vůbec se je nesnažila odvolat a za viníka označila mně a mého psa.
  Ani nevím, jak jsem se z toho chumlu dostala a ještě dnes jsem z toho v šoku.

 5. Michal
  0827.8.2015 (13:29)

  Dobrý den,
  to co popisují lidé výše je hodně přehnané. Nikdy neviděl, že by pes někoho pokousal, porazil cyklistu, napadl člověka, běhal nebo kálel uvnitř oploceného dětského hřistě. Pokud ty paní něco takového uvidí, ať ihned zavolají městskou policii, která to může vyřešit za pomoci aktuálně platných předpisů. Navíc je majitel psa zodpovědný za veškeré škody, které jeho pes způsobí.

  Máte nějaké statistiky ke kolika napadením došlo v Praze za posledních 5 let (a kolik psů bylo navolno), nebo kolik přestupků souvisejících se soužitím se psi řešila městská policie? Mám pocit, že tu novou vyhlášku sepisujete pouze na základě hysterie lidi podobných těm co psali přechozí příspěvky.

  Co se týká Prahy 11, tak tam ani v okolí (Hostivař, Petrovice, Újezd) není jediná plocha na které by mohli psi volně pobíhat. Bude ta nová vyhláška městkým částem přikazovat, aby vyhradily místa, kde bude pobíhání psů povoleno? Když mi nedáte legální možnost jak mohu nechat psa proběhnout, tak mi nebyde nic jiného než vyhlášku porušovat.

  • Jarka
   0228.2.2016 (15:17)

   Vážený pane Michale, mám malého psa a není týden, kdy bych se nemusela dohadovat s majitelem velkeho psa.Skoro každou procházku k nám z dálky přiběhne velký pes a začne toho mého sotva dvoukilového honit.Můj pes kňučí,když prosím majitele,ať svého psa od nás odvolá,majitel je arogantní, že si ten jeho pes jen hraje,ať se uklidnim.Pak zkouší toho svého velkého psa zavolat a ten pes svého pána totálně ignoruje! Tohle vám připadá normální? Kdyby majitelé obzvlášť velkých plemen své psy zvládali, kdyby ty psy vychovávali,tak tu ostatní lidi nemusí trávit volné chvíle na internetu v naději, že je před nezvladatelnými psy ochrání aspoň nějaké zóny.A že jste to neviděl, tak se to prostě neděje? To snad nemyslíte vážně.. Minulý rok velký pes zabil jezevčíka mého kamaráda. Klasika -jezevčík slušně na vodítku,z dálky přiběhl velký pes a bylo….Hlavně, že vy nic nevidíte,neslyšíte,ten kamarád jen přehání, jako ti lidé výše ,co..

 6. Markéta
  0914.9.2015 (10:42)

  Dobrý den,
  jsem majitelkou středně velkého loveckého psa a ne prvního. Koupila jsem si ho pro svou radost a radost celé naší lidské smečky – prarodičů, kterým dělá celodenní společnost, dceři i manželovi pro špacíry a výlety. Kdo neměl psa nepochopí, co vše mu jeho oddaný přítel přináší. Bydlíme na Praze 6 v blízkosti obory Hvězda a i to byl jeden z důvodů, proč si psa pořídit – volné pobíhání dovoleno. Až donedávna, kdy Magistrát Prahy 6 zde volné pobíhání psů zakázal. Cedule po Hvězdě rozmístěné však pobíhání dovolují všude kromě 3 hlavních cest, prostoru před Letohrádkem a na dětských hřištích. Snad proto, že před 2 roky někdo provedl úpravy lesa tím, že celoplošně uřezal nálety 20 až 25 cm nad zemí a pro psí tlapky, hrdla a oči tak nastražil tisíce hrotů, vyhýbají se pejskaři těmto místům a raději volí právě hlavní cesty. Bohužel je na nich velký provoz chodců a cyklistů.
  Pro psa je velice důležité, aby se s ohledem na svoji rasu dostatečně vyběhal, což podporuje nejen kvalitu jeho fyzické zdatnosti, ale i jeho povahové vlastnosti a zdraví. Ten můj potřebuje denně naběhat minimálně 15 km. A to tedy na vodítku nelze.
  Budeme tak podporovat plné čekárny veterinárních stanic se smutnými, utrápenými psy?
  Jak k tomu přijdou? Pro ně je dostatek pohybu životně důležitý.
  Otázkou zůstává, kdo z majitelů psů bude ochoten si svého psa natolik vycvičit, aby neobtěžoval, ohlídal ho a naučil se předvídat situace, které by měly za následek sebemenší ohrožení psa samotného a okolí.
  Lidé by měli být zodpovědní a pořídit si psa pouze v případě, že se mu budou dostatečně věnovat.
  Pes musí být neustále pod dozorem a uklízet jeho exkrementy je povinností každého majitele.
  Kdyby toto pejskaři dodržovali, nebylo by dnes vůči nim tolik výhrad.
  Souhlasím s pokutami za chování lidí, ne však psů. Za ně zodpovídá majitel. Už se to konečně naučme.
  A nechme psy běhat.

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné