Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Segway a parkování"

Darina Némethová
18 18.11.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den, ráda bych se přidala k odpůrcům segway ve městě. Toto "vozítko" nemá mezi lidmi a ani auty co pohledávat. Je vhodné pouze do výrobních hal anebo skladů. Mohla by Vás zajímat zprávička, která proběhla už před delším časem tiskem: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/212610-majitel-tovarny-na-segwaye-se-zabil-na-sve-dvoukolce.html Paradox ... Ale přesně vypovídá o tom, že ten výrobek je prostě nebezpečný. Pár podnikavců, kteří mají půjčovny těchto ničemností by mohlo namítat, že se jim brání v podnikání. Ale to by mohl namítat kdokoli, kdo si zařídí firmu na jakoukoli blbost, aniž by si ověřil její opodstatněnost na zdejším trhu anebo měl platnou homologaci. Stačí se podívat po světě, segway není povolen v řadě zemí pro městský provoz. Ráda bych využila příležitosti se ještě zmínit k prakovacím zónám. Nápad umožnit mimopražským vozidlům parkovat v zónách je mimořádně nevhodný. Namísto, aby se městu ulevovalo a snižovalo se "tření" mezi chodci, řidiči a ovzduším, je tady snaha o něco opačného. Kdo chce jet do města autem, ať si zaparkuje v placených garážích obchoďáků, u hlavního nádraží atd. Tato celý den zejí prázdnotou, protože řidiči taději riskují ne moc častý odtah a spoléhají na absenci strážníků v ulicích anebo dokonce na jejich lhostejnost (byla jsem nejdenou svědkem, bydlím v Truhlářské...). Stačí vytvořit hlídky, které se budou dorozumívat vysílačkou a parkováníchtivého nerezidenta hezky navést do placených garáží !!! Je to jen o disciplíně a výchově řidičů. Děkuji za Vaši pozornost a byla bych ráda, kdyby se k mému názoru přihlédlo. Nejsem s tímto názorem sama. S pozdravem, Darina N.

Odpověd

18.11.2014

Vážená paní Némethová,

současná legislativa nepočítala s užíváním vozítek Segway a podle v minulosti vydaného stanoviska Ministerstva dopravy se jedná o chodce, ale za podmínky, že "zařízení" bude užíváno v režimu chůze. V jiném režimu  je není možné užívat, protože není schváleno k provozu na pozemních komunikacích.

V současné době je v připomínkovém řízení novela zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích v níž je navržena jak definice "zařízení" Segway, tak podmínky jeho provozování. Obecně je jeho provozování zakázáno, obec však může na svém území vymezit místa, kde je jeho provozování (za stanovených podmínek) povoleno.

Parkování "mimopražských" vozidel v zónách placeného stání je povoleno již několik let (od r. 2007) a je regulováno ekonomickými nástroji (parkování na 2 hodiny stojí 120,- Kč a na 10 hodin 400,- Kč). Toto řešení bylo přijato z důvodu zajištění nezbytné obslužnosti území např. servisní služby, návštěvy aj. Tento způsob ekonomické regulace, který je systémový (nejsou třeba žádné výjimky)  se ukazuje i jako funkční a zřejmě bude využíván i nadále.

Předchozí systém, kdy bylo jakékoli pakování "cizích" vozidel zakázáno se ukazoval jako nesystémový (jakoukoli dopravní obsluhu bylo třeba řešit výjimkou), protože vydání výjimky v nejkratší možné lhůtě tj. v řádech dnů bylo mnohdy v praxi nepoužitelné.

Navádění "mimopražských" vozidel do významných hromadných garáží a na velká parkoviště je dopravním značením realizováno již v současné době, je to i zájem provozovatelů garáží a na internetových stránkách hl. m. Prahy jsou významná parkoviště a garáže uvedeny včetně schématických map příjezdu a odjezdu.

S pozdravem

Ing. Jiří Pařízek

radní pro dopravu hl. m. Prahy

Ing. Jiří Pařízek (Bývalý radní)

Radní hl. m. Prahy

Doprava

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné