Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Snížení počtu aut v Praze"

Jan Krčmář
21 21.05.2014
Sledujte tento dotaz

Vážený pane primátore,

mnoha let jsem v Praze zastupoval vídeňský magistrát jako ředitel Kontaktní kanceláře města Vídně. Jedním z témat, který byl pro politiky a úředníky MHMP, média i občany nejvíce zajímavým, byl způsob, jakým Vídeň přistupuje k dopravě. V tzv. "Dopravním Masterplanu" se Vídeň před lety zavázala k tomu, snížit počet aut pohybujících se ve městě, protože tento faktor byl identifikován jako jednou z hlavních překážek pro kvalitu života ve měste (hluk, emise a zátěž na městský rozpočet v důsledku velkých infrastrukturních staveb pro individuální automobilovou dopravu).

Chtěl bych se Vás zeptat, zda sdílíte názor vídeňského magistrátu, a pakliže ano, zda byste Vy a RHMP byli připraveni pro Prahu učinit podobný krok a zavázat se k tomu, chtít v Praze snížit počet aut pohybujících se po městě.

Děkuji,
Jan Krčmář

Odpověd

Dobrý den, souhlasím s Vámi, že snížením počtu aut by se Praze, městu se středověkým jádrem a charakteristickými drobnými uličkami, jistě nesmírně ulevilo. Pravdou je, že smýšlení obyvatel západních evropských měst, kam samozřejmě řadím i českou metropoli, vůči motorismu se mění, a to ke stále častější preferenci alternativních způsobů dopravy a MHD. Například v Amsterdamu tento trend dospěl do té fáze, že mladí lidé tam považují již samotné vlastnictví auta za zbytečné a doslova „out“. „In“ je jezdit na kole a chodit pěšky. A pokud vůz potřebují, využijí některou z car-sharingových firem. U nás stále trochu platí, že vlastnictví a jízda autem, kam jen to lze i nelze, je jistým indikátorem socioekonomického postavení jednotlivce. Co se týče pražského modal splitu, tedy dělby přepravní práce, není na tom Praha překvapivě tak špatně. Velice dobře na tom jsme s MHD, která čítá 43%. Autodoprava je se svými zhruba 33% na druhém místě. Pěší mají 23%, cyklodoprava pak 1% (pro srovnání čísla Vídně: MHD 39%, kolo 6%, pěší 28%, autodoprava (jako spolucestující + jako řidiči): 8% + 19%). Naší velkou nevýhodou je ale obrovská dojížďka ze Středočeského kraje a bohužel i z okrajových městských částí a satelitů. Proto problematiku dopravy nelze vyřešit jedním krokem, ale musí jít o koncepční, na sebe navazující úkony pro minimálně další dekádu, a to i z oblasti územního rozvoje. Zadali jsme zpracování tzv. Koncepce metropolitní multimodální mobility, nicméně již teď je jisté, že například chodcům musíme zajistit propustnost území, umožnit jim se bezpečně a pohodlně dostat z bodu A do bodu B. A také vyvrátit názor, že jízda na kole je sportem. Jízdní kolo bylo, je a vždy bude také dopravním prostředkem a jako takové by i na pražských komunikacích mělo mít své, třebaže minoritní místo. Samozřejmostí je také postupně zkvalitňovat MHD. Nedávno jsme dojednali výhodnější podmínky nákupu nových tramvají 15T ForCity, které budou mít Wi-Fi a klimatizaci, zavádíme preferenční pruh pro autobusovou linku 125, aby cestující nemuseli trávit dlouhé minuty v kolonách, a zlepšujeme informační systém MHD. Jsou to kroky malé, ale věřím, že budou k užitku nejen pravidelným cestujícím MHD, ale že snad přilákají i nějaké řidiče. Osobně vidím velký potenciál také v modernizaci a posílení železniční dopravy, což je ale věc opravdu organizačně, smluvně i finančně náročná. Připravili jsme také půdu pro zavedení nízkoemisních zón. Je ale fér, aby o takto významném kroku rozhodla až nová politická reprezentace, která vzejde z podzimních komunálních voleb. S pozdravem, Tomáš Hudeček

RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D. (Bývalý radní)

Primátor hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné