Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Termín svedení dopravy z Mělnicka a Neratovicka na Letňany"

Michaela Lemonová
10 10.02.2016
Sledujte tento dotaz

Vážený pane radní,
bydlím u Ďáblického hřbitova na Praze 8. Počínaje prosincem 2015, se zde, stejně jako na dalších zastávkách na území Ďáblického sídliště, obslužnost zastávky Ďáblický hřbitov zhoršila. Byla uskutečněna 2. vlna pilotního projektu integrace Mělnicka a Neratovicka. Zavedením integrace Ďáblickou ulicí projíždí ve špičce pracovního dne každou minutu jeden autobus. Projednání konané v kulturním domě Ládví mě o přínosech ukončení autobusů na Ládví nepřesvědčilo. Nemyslím si, že se má nečinně čekat, až i na Ďáblické budou umírat lidé. Organizátor dopravy by se měl chovat ekologicky a preventivně chránit životního prostředí. Vy jste řekl, že moc zrušit autobusy máte. Máte i politický prostor pro vyjednávání - vašimi spolustraníky jsou ředitel Ropidu, starosta Kbel, starosta MČ Prahy 8 i radní pan Šašek. Kdy svoji kompetenci využijete ve prospěch občanů Prahy? Kdy budou regionální autobusy z Mělnicka a Neratovicka ukončeny na terminálu Letňany? Děkuji za odpověď.

Odpověd

26.02.2016

Dobrý den, cílem jakékoliv integrace je zlepšení systému veřejné hromadné dopravy. Dosud oddělené a vzájemně neprostupné systémy veřejné hromadné dopravy slučuje do jednoho celku, což přináší výhody jak pro objednavatele, tak pro cestující. Objednavatel nemusí objednávat žádné duplicitní spoje (všechny spoje obsluhují vybraný region). Cestujícím platí jejich jízdenka na všechny spoje ve vybrané oblasti. Princip integrovaného dopravní systému tedy zní: „1 jízdenka, 1 jízdní řád, 1 tarif“. To, že některé zastávky nejsou obsluhovány všemi linkami, je zcela běžná a správná praxe použitelná i v jiných částech Prahy. Pokud zastávku využívá minimální počet cestujících, tak je organizátor dopravy logicky veden snahou urychlit dopravu pro drtivou většinu ostatních cestujících. Nikdy se však nestane, že by málo využívaná zastávka nebyla obsluhována vůbec, její využívání je dáno reálným počtem uživatelů. Integraci většina obyvatel využívající MHD vítá, protože dochází ke zlepšení obsluhy jejich lokality veřejnou hromadnou dopravou.  Ke zlepšení dopravní obsluhy skutečně došlo. Při sečtení adekvátních linek (103, 345, 348 a 368 před integrací a 103, 348, 368 a 369 po integraci) to vychází u vybraných zastávek ve směru na Ládví ve Vaší oblasti velmi pozitivně – např. na Sídlišti Ďáblice či v zastávce Ďáblice došlo k nárůstu ze 122 spojů na 211 spojů za celý pracovní den obousměrně. V nejvytíženější špičkovou hodinu – tedy mezi 7. a 8. ranní pracovního – se jedná o 31 spojů všech 4 regionálních linek a 18 spojů jediné městské linky 103, což představuje velmi kvalitní zlepšení dopravní obsluhy oblasti. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Změny v MHD 2015
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

2 komentářů k dotazu “Termín svedení dopravy z Mělnicka a Neratovicka na Letňany”

 1. 0227.2.2016 (12:03)

  Vážený pane Dolínku,
  zrušení zastávek na trase nejfrekventovanější PID linky 348 z Neratovicka krásně demonstruje děsivý přístup ROPIDu k občanům Prahy.
  Přestože ROPID sliboval v rámci integrace Mělnicka a Neratovicka, která má jinak pro rezidenty podél Ďáblické a Střelničné samá negativa, zvýšení obslužnosti, zrušil v prosinci zastavování na 3 ze 4 zastávek na území Prahy 8.
  Jak můžete tvrdit, že se obslužnost zlepšila? Tyto zastávky obsluhuje z linek 3XX pouze l. 368 (22 spojů), která však nejede večer a ani o víkendu. Čili tyto zastávky jsou obslouženy ani ne 50 spoji z víc jak 300!
  Zastávka Sídliště Ďáblice je obsluhovaná i tramvají, takže zde má zastavování linek 3XX nejmenší význam – já vím, ono to tam staví, protože tam údajně dojíždějící přestupují. No nikdo zatím neřekl, kolik jich tam přestupuje, jako není jasné, kolik lidí využívá spoje l. 348 jezdící na Bulovku – většinou v těchto busech není nikdo!

  Nejlepší je, že zrušení zastávek bylo provedeno na základě průzkumu ROPIDu 25. 9., tedy v pátek před prodlouženým víkendem, v pondělí následoval státní svátek… Jak příznačné ROPID zvolil den, kdy budou nestandardní data!

  Výsledkem je, že občané Prahy na zastávce Ďáblický hřbitov mají za zhoršených životních podmínek ještě zhoršenou obslužnost, jsou na tom hůře než občané za Prahou např. Bořanovice, Líbeznice, kde i zastavujících spojů 3XX je více než zde v Praze spojů l. 103 a 368. Proč? Aby nezdržovali dojíždějící! Občané Prahy zřejmě nepracují…

  Od začátku upozorňujeme, že takto pojatá integrace – ukončená navíc na Ládví s nedostatečnou kapacitou a tedy poškozující rezidenty – postrádá smysl a přestává plnit účel i pro cestující. Cestující z větších měst (Neratovice, Mělník) nechtějí ztrácet čas stavěním na všech zastávkách po trase, nicméně tyto zastávky je samozřejmě též nutné obsloužit, část dojíždějících z bližších obcí směřuje vyloženě na Ládví, zatímco většina do centra Prahy. Je třeba tyto dvě skupiny oddělit (např. na zastávkovou l. 368 a na tranzitní l. 348, 349, 369), jak to bylo dříve, když neratovické a mělnické linky končily na Holešovicích.

  Je nedemokratické, aby na potřeby dojíždějících ze vzdálenějších měst dopláceli rezidenti Prahy (zátěží z tranzitní dopravy) a obyvatelé menších obcí při Praze (paradoxně horší obslužností). Odklon expresních linek z Mělníka a Neratovic na nádraží s kapacitou pro navyšování spojů do budoucna (ať již Holešovice, či Letňany) se jeví jako jediné rozumné a opravdu kompromisní řešení.

  PŘESTAŇTE S TOUTO DISKRIMINACÍ PRAŽANŮ – JSTE JEJICH ZÁSTUPCE!
  TRVEJTE NA TOM, ABY ROPID MĚL SVÉ ZÁMĚRY DŮKLADNĚ PODLOŽENÉ A NE JAKO V PŘÍPADĚ UKONČENÍ LINEK PID NA LÁDVÍ, KDE NENÍ DOSTATEČNÁ KAPACITA (JAK POTVRDILA I STUDIE ČVUT) A TERMINÁL V LETŇANECH JE Z NAPROSTO NEJASNÝCH DŮVODŮ IGNOROVÁN!

  DOPORUČUJI VŠEM SI PŘEČÍST STANOVISKO ING. PUŠMANA, PH.D. Z FAKULTY DOPRAVNÍ a ROZBOR STUDIE FSV ČVUT zde v příloze.

  S pozdravem,
  L. Vélová

  Přílohy

  Dopis-MHMP-Příloha-č1-stanovisko-ing-Pušmana2.pdf
  Dopis-MHMP-Příloha-č2-Rozbor-studie-ČVUT2.pdf

 2. Michaela Lemonová
  032.3.2016 (20:08)

  Vážený pane náměstku,
  poslala jsem vám dotaz. Upozorňovala jsem na zhoršenou dopravní obslužnosti zastávky Ďáblický hřbitov, v jejímž okolí bydlím, používám při cestě k metru Ládví. S nelibostí jsem dále v dotazu konstatovala, že nyní mnoho autobusů projíždí kolem zastávky a nezastavují na ní. Ptala jsem se, kdy budou odkloněny, když jen projíždí. Vy jste mi odpověděl dne 26.2. 2016:
  „Ke zlepšení dopravní obsluhy skutečně došlo. Při sečtení adekvátních linek (103, 345, 348 a 368 před integrací a 103, 348, 368 a 369 po integraci) to vychází u vybraných zastávek ve směru na Ládví ve Vaší oblasti velmi pozitivně – např. na Sídlišti Ďáblice či v zastávce Ďáblice došlo k nárůstu ze 122 spojů na 211 spojů za celý pracovní den obousměrně. V nejvytíženější špičkovou hodinu – tedy mezi 7. a 8. ranní pracovního – se jedná o 31 spojů všech 4 regionálních linek a 18 spojů jediné městské linky 103, což představuje velmi kvalitní zlepšení dopravní obsluhy oblasti.“
  Nespletl jste si můj dotazem s jiným dotazem a s jinou oblastí? Zastávka Ďáblice je v opačném směru a je několik kilometrů vzdálená od mého bydliště. Též informace o počtu spojů v zastávce Sídliště Ďáblice jsou irelevantní. Dovolte mi proto prosím, abych se zeptala znovu. Proč se zhoršila obslužnost zastávky Ďáblický hřbitov? zaměstnání, jak v pracovních dnech, tak o víkendu? Kdy bude obslužnost obnovena na úroveň před integrací regionálních linek do PID?
  Děkuji za odpověď, Michaela Lemonová

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné