Detail dotazu "Úpravy tramvajových zastávek na Patočkově"
Pan náměstku primátora,
při nedávné nepovedené rekonstrukci Bělohorské ulice byly předtím vyhovující (poměrně nedávno před velkou rekonstrukcí upravované, vybavené přístřešky, s vyhovujícím uspořádáním) zastávky Říčanova a Břevnovský klášter změněny tak, že oproti dřívějšímu stavu chybí přístřešky v zastávkách Břevnovský klášter z centra a Říčanova do centra. Zastávka Břevnovský klášter z centra má nedostatečnou velikost nástupiště vzhledem k počtu cestujících.
K tomu, že v zastávce Říčanova po rekonstrukci není v zastávce Říčanova přístřešek ani v jednom směru, mi odpověděl bývalý radní hl. m. Prahy Ing. Jiří Pařízek: "Zastávka Říčanova byla zkrácena, protože bylo nutné, aby ve směru z centra byla vozovka dostatečně široká pro případný obousměrný provoz a nešlo tak zachovat ve směru do centra přístřešek s reklamními bočnicemi."
K tomu dodávám: Uvedené skutečnosti snad nebrání osazení zastávek přístřešky bez bočnic, jaké jsou na Vypichu směrem do centra, k čemuž se Váš pan předchůdce nevyjádřil.
V zastávce Břevnovský klášter chybí přístřešek směrem z centra, ač byl hojně využíván. Po zkrácení a zúžení nástupiště lidé občas přetékají do kolejiště a mimo zastávku. Přikládám snímek relativně běžného stavu, ze kterého je patrné, že vyhnout se na zastávce zejména s kočárkem je problematické, tím více, pokud se zkříží cesty nastupujícího a vystupujícího kočárku, o případném invalidním vozíku ani nemluvě. Při nejhorších návalech jsem s sebou neměl fotoaparát, abych mohl doložit, jak to vypadá.
Bývalý radní hl. m. Prahy Ing. Jiří Pařízek k tomu odpověděl: "Bezbariérové zastávky jsou vždy širší než starší bariérové, protože musí být osazeny zábradlím na refýži. Po takové úpravě nezbývá místo pro jízdní a parkovací pruh. Proto při rekonstrukci tratě Bělohorská se zastávky zřídily jen na jeden vlak. U Břevnovského kláštera pak ve směru do Prahy zůstala zastávka na dva vlaky, z centra byla zkrácena na jeden vlak, a to z důvodu bezbariérového přístupu na zastávku přes severní vozovku. Konfigurace terénu tam je neobvyklá tím, že úhel Bělohorské od centra s Patočkovou ulicí je velice ostrý."
Osobně k tomu dodávám: Situaci v příliš úzké a krátké zastávce Břevnovský klášter považuji za neúnosnou a vyžadující řešení. Samotný bezbariérový přístup, pokud nebylo možno jej řešit přes nástupiště zastávek v původní poloze, měl být řešen přes východní konec nástupišť, což by bývalo nevyžadovalo tak drastické zmenšení nástupišť.
Bez zásadních změn v místě se mi jeví jako možné umístit přístřešek směrem z centra přibližně do původní polohy ke sloupu trakčního vedení, ač zde již není nástupiště (do místa pozice fotografa přiloženého snímku). Vzhledem ke klínovému tvaru nástupiště by i každý posun zastávkového sloupku směrem k přechodu zvětšil nyní nedostatečný prostor, který je na nástupišti k dispozici. Jste ochoten přistoupit k výše popsaným krokům, které by zmírnily popsané problémy vzniklé nepovedenou rekonstrukcí? S pozdravem Josef Jůza
Galerie
Odpověd
31.12.2014
Dobrý den pane Jůzo, k zastávce Břevnovský klášter z centra, výrazně zde dominuje výstup cestujících, nastupují zde pouze jednotlivci (viz foto). Jiné změny v následujících pěti letech nepředpokládáme, protože akce byla řádně projednána, povolena a byla zrealizována v souladu s tímto povolením. Zároveň byla financována z OPPK, tudíž platí doba udržitelnosti 5 let, během níž do stavby nelze zasahovat. K přístřeškům v zastávkách jsem zadal technické prověření. S pozdravem Petr Dolínek