Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Úpravy tramvajových zastávek na Patočkově"

Josef Jůza
29 29.12.2014
Sledujte tento dotaz

Pan náměstku primátora,

při nedávné nepovedené rekonstrukci Bělohorské ulice byly předtím vyhovující (poměrně nedávno před velkou rekonstrukcí upravované, vybavené přístřešky, s vyhovujícím uspořádáním) zastávky Říčanova a Břevnovský klášter změněny tak, že oproti dřívějšímu stavu chybí přístřešky v zastávkách Břevnovský klášter z centra a Říčanova do centra. Zastávka Břevnovský klášter z centra má nedostatečnou velikost nástupiště vzhledem k počtu cestujících.

K tomu, že v zastávce Říčanova po rekonstrukci není v zastávce Říčanova přístřešek ani v jednom směru, mi odpověděl bývalý radní hl. m. Prahy Ing. Jiří Pařízek: "Zastávka Říčanova byla zkrácena, protože bylo nutné, aby ve směru z centra byla vozovka dostatečně široká pro případný obousměrný provoz a nešlo tak zachovat ve směru do centra přístřešek s reklamními bočnicemi."

K tomu dodávám: Uvedené skutečnosti snad nebrání osazení zastávek přístřešky bez bočnic, jaké jsou na Vypichu směrem do centra, k čemuž se Váš pan předchůdce nevyjádřil.

V zastávce Břevnovský klášter chybí přístřešek směrem z centra, ač byl hojně využíván. Po zkrácení a zúžení nástupiště lidé občas přetékají do kolejiště a mimo zastávku. Přikládám snímek relativně běžného stavu, ze kterého je patrné, že vyhnout se na zastávce zejména s kočárkem je problematické, tím více, pokud se zkříží cesty nastupujícího a vystupujícího kočárku, o případném invalidním vozíku ani nemluvě. Při nejhorších návalech jsem s sebou neměl fotoaparát, abych mohl doložit, jak to vypadá.

Bývalý radní hl. m. Prahy Ing. Jiří Pařízek k tomu odpověděl: "Bezbariérové zastávky jsou vždy širší než starší bariérové, protože musí být osazeny zábradlím na refýži. Po takové úpravě nezbývá místo pro jízdní a parkovací pruh. Proto při rekonstrukci tratě Bělohorská se zastávky zřídily jen na jeden vlak. U Břevnovského kláštera pak ve směru do Prahy zůstala zastávka na dva vlaky, z centra byla zkrácena na jeden vlak, a to z důvodu bezbariérového přístupu na zastávku přes severní vozovku. Konfigurace terénu tam je neobvyklá tím, že úhel Bělohorské od centra s Patočkovou ulicí je velice ostrý."

Osobně k tomu dodávám: Situaci v příliš úzké a krátké zastávce Břevnovský klášter považuji za neúnosnou a vyžadující řešení. Samotný bezbariérový přístup, pokud nebylo možno jej řešit přes nástupiště zastávek v původní poloze, měl být řešen přes východní konec nástupišť, což by bývalo nevyžadovalo tak drastické zmenšení nástupišť.

Bez zásadních změn v místě se mi jeví jako možné umístit přístřešek směrem z centra přibližně do původní polohy ke sloupu trakčního vedení, ač zde již není nástupiště (do místa pozice fotografa přiloženého snímku). Vzhledem ke klínovému tvaru nástupiště by i každý posun zastávkového sloupku směrem k přechodu zvětšil nyní nedostatečný prostor, který je na nástupišti k dispozici. Jste ochoten přistoupit k výše popsaným krokům, které by zmírnily popsané problémy vzniklé nepovedenou rekonstrukcí? S pozdravem Josef Jůza

Galerie

Odpověd

31.12.2014

Dobrý den pane Jůzo, k zastávce Břevnovský klášter z centra, výrazně zde dominuje výstup cestujících, nastupují zde pouze jednotlivci (viz foto). Jiné změny v následujících pěti letech nepředpokládáme, protože akce byla řádně projednána, povolena a byla zrealizována v souladu s tímto povolením. Zároveň byla financována z OPPK, tudíž platí doba udržitelnosti 5 let, během níž do stavby nelze zasahovat. K přístřeškům v zastávkách jsem zadal technické prověření. S pozdravem Petr  Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

MHD
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné