Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Vážená paní radní,chtěla bych se"

Jitka Kolářová
12 12.07.2017
Sledujte tento dotaz

Vážená paní radní, chtěla bych se zeptat, co může Praha udělat pro stravování dětí s dietními opatřeními. Jedná se mi konkrétně o oběd ve školních jídelnách pro celiaky, jejichž počet neustále vzrůstá. V současné době jen malá část školních jídelen je ochotna vařit bezlepkové obědy. V podstatě je pak dítě ze školy, která odmítne připravovat takovou stravu, v podstatě kvůli svému handicapu vyloučeno ze školního stravování. Zůstává možnost nošení "krabiček" z domova, což je mnohdy komplikované (úschova v době vyučování, ohřev atd.) Dočetla jsem se, že některá města umožňují přípravu všech takových jídel v jedné z jídelen a následnou distribuci do ostatních jídelen. Neuvažuje Praha o podobné či jiné podpoře malým celiakům? Děkuji za odpověď. Hezký den! Kolářová

Odpověd

20.07.2017

Vážená paní Kolářová,

zavádění dietního stravování věnuji ze své pozice značnou pozornost. Do konce roku 2017 bychom velice rádi implementovali dietní stravování minimálně do dvaceti školních jídelen zřizovaných hlavním městem Prahou. Týká se to také jídelen v domovech mládeže, kde je stravování celodenní a děti a studenti s jakoukoli zdravotní dietou by jinak neměli šanci na kvalitní a hodnotnou stravu.

Vím, že dietní stravování není zákonnou povinností a proto si velmi vážím ochoty a práce kuchařek, které se rozhodly vyjít dětem se zdravotní komplikací vstříc a zajišťují dietní stravování nad rámec svých běžných pracovních povinností. Školní jídelny, které možnost dietního stravování nabízejí, e podporujeme jak metodicky tak, samozřejmě v rámci možností, i finančně.

Odbor školství a mládeže úzce spolupracuje s představiteli jednotlivých pražských městských částí – např. městské části Praha 12 a 15 již nyní společně vytváří síť pilotních základních a mateřských škol, které svým dětem a žákům ve spolupráci s nutriční terapeutkou dietní stravování poskytují. Věřím, že postupně se přidají i další městské části a že v blízké budoucnosti nebude pro žádného z rodičů problém najít pro své dítě školní zařízení, které službu dietního stravování bude bez problémů poskytovat. A také věřím, že i rodiče tuto snahu pracovníků ve školních jídelnách dokáží ocenit a že podobná poděkování, jako to, které přikládám níže, nebudou ojedinělá.

S pozdravem Irena Ropková

„Dobry den,

dnes po rozhovoru s paní kuchařkou jsem si uvědomil, že jsem Vás chtěl informovat o zdravotních výsledcích Davida, co se týká jeho celiakie (sama paní kuchařka se mě na to aktivně ptala). Davidovi celiakii objevili na konci roku 2015 a ještě po roce jeho krev obsahovala obranné látky na lepek – vyčištění trvá delší dobu. Poslední kontrola, kterou absolvoval, proběhla na jaře letošního roku a jeho krev poprvé nevykazovala žádné stopy obranných látek. To znamená že výsledek našeho, ale samozřejmě i Vašeho úsilí konečně přinesl ovoce a David je „úplně zdráv“ (dokonce i vyrostl a začíná konečně přibírat na váze). Jeho ošetřující lékař chtěl název základní školy a posílá velkou pochvalu. Komunikace s Vaším personálem v kuchyni je skvělá a teď při možnosti výběru jídla volíme vždy to jídlo, které je pro ně jednodušší na bezlepkovou přípravu.

Opět moc děkuji za Váš přístup a přeji hezký den.

S přátelským pozdravem F. M.“

Ing. Mgr. Irena Ropková (Bývalý radní)

Radní hl. m. Prahy

Do oblasti mé působnosti spadá problematika školství a evropských fondů v hlavním městě. Na starost tak mám rozvoj vzdělávání a vzdělávací soustavy, navyšování kapacit ve školských zařízeních, zkvalitňování výuky a současně správné nastavení výzev a podporu aktivního čerpání evropských fondů. Zodpovězené dotazy v archivu

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné