Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Vykoupení pozemků na Vidouli"

Marcela Stárková
13 13.06.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den pane Hudečku,
jak se díváte na možnosti HMP ohledně vykoupení pozemků kolem Vidoule, aby mohla být zachována tato jedinečná přírodní lokalita, "plíce Prahy" a současná rekreační plocha Pražanů a aby přestala být pod tlakem developerů.

Děkuji
Marcela Stárková

Odpověd

Dobrý den,

obecně je odkup pozemků až tou poslední možností - je to komplikované, je to velmi drahé a v případě Vidoule to navíc není potřeba. Dovolte mi prosím se trochu rozepsat, proč tomu tak je.

Popisovaná situace na Vidouli se zdá být dle některých médií a komentátorů dramatická až osudová. Není tomu tak. Zastupitelstvo HMP (ZHMP) na předposledním jednání neschválilo změnu nezastavitelnosti tohoto území. Schválilo jen a pouze podnět, tedy doslova jediný řádek v tabulce o cca 200 položkách. Tím, že jsme podnět poslali dál, dáváme najevo, že chceme slyšet argumenty pro a proti. Nechceme změnu podmínečně shodit ze stolu a jednorázově se zavděčit místním, aby se pak znovu a znovu změna vracela, než narazí na vedení města, které zájmy rezidentů nezohlední. Chceme ji řádně projednat a definitivně rozhodnout! Abychom příště mohli eventuelně říct: "To už tu bylo, z těchto a těchto důvodů je to vyloučené. Tečka."

Matoucí je už i názvosloví celého procesu, uznávám. Posuzování žádosti o změnu ÚP je totiž bohužel nazýváno „pořizování změny ÚP“. To však nevhodně evokuje, že magistrát danou změnu chce. S nadsázkou lze ale pořizování změny ÚP přirovnat k soudnímu procesu. Soud nejprve musí posoudit všechna fakta a teprve na jejich základě rozhoduje. Proto je silně zavádějící tvrdit, že magistrát (či snad já) chce danou změnu. Je to totéž, jako kdybychom místo: „Probíhá soudní proces“, říkali: „Soud připravuje odsouzení“.

ZHMP se ke každé změně může vyjádřit postupně třikrát, avšak každé hlasování má jiný obsah (má-li smysl se lokalitou vůbec zabývat/jak by lokalita měla vypadat, jaký je odborný názor na území a co od něj očekáváme/změna se schválí nebo neschválí podle toho, zda je původní podnět ve shodě s názorem města na danou lokalitu). Proto je zcela v pořádku, když ZHMP řekne postupně jedné změně poprvé „ano“, podruhé „ano“ a potřetí „ne“. I takový proces je totiž pro město přínosem – získalo odborný názor na danou lokalitu. Zastávám názor – sic očividně nepopulární – že zodpovědný zastupitel se zkrátka nemůže rozhodnout jen na základě toho, že se mu něco „prostě nelíbí“. I pro zamítnutí změny jsou nutná fakta.

Chápu, že termín „změna ÚP“ může působit na veřejnost jako červený hadr na býka. Řešením ale není změny ÚP neprojednávat (úřední povinnost), řešením je proces pořizování vrátit do řádných kolejí a nebát se kompetentně a transparentně rozhodovat. I za cenu toho, že budu snadným terčem opozice.

Závěrem bych Vás chtěl ujistit, že jsem stále proti výstavbě na Vidouli. A mimochodem v návrhu nového Metropolitního plánu HMP je území navrhováno opět jako nezastavitelné.

S pozdravem,
Tomáš Hudeček

RNDr. Tomáš Hudeček, Ph.D. (Bývalý radní)

Primátor hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné