Detail dotazu "Výluka v Bělohorské ulici"
Dobrý den, blíží se konec /doufejme/ opravy tramvajové trati Bělohorská. K tomu několik dotazů a postřehů:
- Oficiální zdůvodnění odkladu obnovení provozu jsou vn kabely. Věříte tomu? Jak mohly vn kabely vést k tomu, že k 1.9. nebyl jediný úsek, jediný metr celé trati hotový tak, aby mohl být předán? Co přijmete za opatření aby se situace neopakovala?
- Náhradní doprava byla katastrofální. Dopoledne je zkušenost mé rodiny, že zhruba 1/3 spojů měla namísto jízdním řádem slibovaného intervalu 10 minut interval 20 minut. a více. Proč to DP nijak operativně neřešil?
- Náhradní doprava byla katastrofální i v hodinách, kdy se DP nemůže vymlouvat na neprůjezdnost silnice. Podle mých osobních zkušeností /naštěstí jen nepravidelné, nikoliv každodenní užívání/ bylo v době 4,30-5,05 zpožděno asi 2/3 spojů tak, že přípoj noční linky ujel. DP toto nebyl schopen vyřešit ani za 2,5 měsíce trvání výluky.
- Co udělá magistrát pro to, aby se tato situace neopakovala???
- Podle oddělení stížností DP neexistuje vazba mezi náhradní a řádnou dopravou. Tramvaj nemá povinnost čekat na spoj náhradní dopravy ani u nočních linek typu X57. Ani toto nejste schopni řešit?
Odpověd
14.10.2014
Vážený pane Beneši,
důvodem zdržení rekonstrukce tramvajové trati Bělohorská v oblasti Vypichu byla skutečně vynucená přeložka kabelů VN. Ve spodní části tramvajové trati došlo ke zpoždění vinou zhotovitele, nicméně trať byla k 1. 9. 2014 zprovozněna, byť s významnými nedodělky, které se odstraňovaly za provozu. Celou záležitost řeší investor stavby Dopravní podnik hl. m. Prahy, a.s. a vůči zhotoviteli stavby uplatní postihy, které umožňuje vzájemná smlouva.
Rekonstrukce tramvajové tratě v ul. Bělohorská znamenala velký zásah do provozu veškeré dopravy, neboť pro provedení prací byly nezbytné i stavební zábory části komunikací. Zásadním úskalím byla především lokalita v blízkosti křižovatky Vypich. Samotná křižovatka byla i přes provedené úpravy v programu signalizace hlavním limitujícím prvkem. V dalších úsecích byl pak pro realizaci prací nutný zábor přilehlého jízdního pruhu (především ve směru z centra města). Za daných okolností nebylo reálné zajistit zcela bezproblémový provoz linky náhradní autobusové dopravy. Se zahájením výluky na počátku prázdnin došlo vlivem silného provozu individuální dopravy k extrémním stavům, postupně však došlo k částečnému zklidnění situace. Při další etapě stavby, která byla zahájena od 24. 7. a zasáhla přímo do křižovatky Vypich, došlo znovu ke zhoršení pravidelnosti náhradní autobusové dopravy v důsledku výrazného snížení kapacity křižovatky. Provoz náhradní autobusové dopravy byl od počátku korigován dispečerskými opatřeními, která v rámci možností odstraňovala problémy s kapacitou linek v nepravidelném provozu operativním nasazováním záložních spojů. Tato opatření však byla limitována šířkou průjezdné komunikace s velmi intenzivním provozem individuální dopravy a nemožnost vytvoření segregovaného průjezdu autobusů či neexistence alespoň částečné alternativní trasy.
Pro minimalizaci negativních následků prodloužení stavby se podařilo od 1. 9. alespoň částečně obnovit tramvajový provoz do zastávky Říčanova s ukončením tramvají na provizorním kolejovém přejezdu. Bohužel vlivem velmi silného provozu veškeré dopravy už v pondělí 1. září došlo k výraznému narušení pravidelnosti spojů linky X25 a kapacitním problémům. DPP opět linky korigoval dispečerskými zásahy, zejména v případech maximálního zahlcení provozu byly však i takové zásahy málo účinné.
V průběhu stavby se několikrát během noci čistily komunikace, aby byly pro následující dny bezpečné a provozuschopné, tím ovšem docházelo ke krátkodobému blokování průjezdu autobusů. Přestupy mezi tramvajovými linkami a náhradní dopravou byl DPP schopný zajistit pouze v nočním provozu a i tak dostal v průběhu výluky několik stížností na nedodržení přestupů. Tyto případy řešil individuálně a vyvodil z nich pro odpovědné pracovníky postihy v rámci pracovně-právních vztahů.
Takto rozsáhlá rekonstrukce dopravně velice zatíženého místa s sebou pochopitelně nese mnoho komplikací. MHMP spolu s Dopravním podnikem se po celou dobu snažil alespoň co nejvíce negativní důsledky eliminovat. Mohu potvrdit, že vedení DPP se velice intenzivně zabývalo řešením každé nepředvídatelné situace, i když nebylo v jejich možnostech komplikace v dopravě vyřešit ke spokojenosti cestujících MHD a současně uspokojit poptávku po individuální dopravě. Věřím však, že benefity z nově zrekonstruované tratě převáží negativní zkušenosti ze stavby.
S pozdravem
Ing. Jiří Pařízek
radní pro dopravu hl. m. Prahy