Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.
Děkujeme za pochopení.
Detail dotazu "Zdroj vody na Staroměstském náměstí"
Dobrý den pane radní,
chtěla bych se zeptat v návaznosti 40°C vedra v centru města a hlavně přímo na Staroměstském náměstí. Spolu s kolegy z informačního centra Czech Tourism jsme se shodli na tom, že na náměstí chybí vodní prvek, pítko, fontána. Dříve tu stávala velká studna. Těch pár stromů u Mikulášské ulice a malinká fontánka u kostela teplotu na náměstí moc nevytrhnou, dokonce ani postřikový vůz, který jednou za den tudy projede nemá žádný vliv. Nebylo by možné vytvořit nějaký jednoduchý pruh stříkající vody ze země, aby bylo možné se trochu osvěžit. Případně by se dal možná využít pomník Husa stačilo by vytvořit kromě květinového záhonu ještě vodní příkop aspoň by do kytek už nikdo nešlapal, (případně původní plynové trubky na oheň třeba by se do nich dala pustit voda :). Nemyslím si, že je nutné stavět nějakou monumentální fontánu. Myslím, že taková stříkající voda by byla skvělým lákadlem nejen pro turisty a hlavně by bylo klima na náměstí mnohem snesitelnější, nejenom během těchto extrémních dnů.
Odpověd
27.08.2015
Vážená paní Pašková, Staroměstské náměstí je mimořádně významnou součástí Pražské památkové rezervace, památka UNESCO a jeho plocha je nemovitou národní kulturní památkou. Prostor náměstí je součástí veřejného uličního interiéru a vytváří kompaktní urbanistický celek, do něhož není zcela optimální zasahovat stavbou novodobých druhotných zařízení, která zde nemají své historické opodstatnění. Pro účel osvěžení návštěvníků a obyvatel Prahy jsou na řadě míst v centru města instalována veřejná pítka, a to i u Staroměstského náměstí, jak sama uvádíte. Nedomnívám se také, že by malý vodní prvek mohl mít výraznější vliv na teplotu v prostoru náměstí v období vysokých teplot. Z těchto důvodů magistrát hl. m. Prahy zatím neuvažuje o tom, že by na Staroměstském náměstí byly instalovány nové vodní prvky. S pozdravem a úctou Jan Wolf radní hl. m. Prahy
Vážený pane radní,
paní Pašková pravděpodobně měla tou studnou na mysli Krocínovu kašnu, jež na náměstí stála do 19. století. Nezdá se mi, že obnova historického prvku, který na náměstí staletí stál, by byla zásahem do podoby náměstí. Zvláště, když ten „vysoce kompaktní urbanistický celek“ se v minulém století značně proměnil několika zásahy (Stavba Husova pomníku, demolice severní a západní strany náměstí, stržení Mariánského sloupu) a dodnes mu chybí západní strana. Dále píšete, že „není zcela optimální zasahovat stavbou novodobých druhotných zařízení“. Jak je pak možné, že jsou na náměstí dlouhodobě povoleny mohutné hmoty předzahrádek, jež již sahají pomalu až do poloviny náměstí a zakrývají gotická podloubí přilehlých domů? Ty zde mají své historické opodstatnění? My, co jsme již naštěstí nezažili sterilitu socialistické Prahy už ani nevíme, jak náměstí vypadá v „očistěné“ podobě.
Pořádání kulturních akcí a trhů, jež pravidelně zabírají značnou plochu náměstí a otravují tu místním život, také představuje značný pravidelný zásah do možnosti využívat, jak píšete, tento „veřejný uliční interiér“ pro svobodný pohyb Pražanů i návštěvníků. Nerozumím pak tomu, proč zrovna malý vodní prvek, ať již v jakékoliv podobě by měl být problémem.
Chápu, že něco takového odmítnete, koneckonců by něco takového mohl chtít každý kdekoliv a na to město nemá peníze. Pouze bych byl opatrný v důvodech, jež pro to uvádíte.
S úctou,
Marek Bělor
Ještě jednou dobrý den,
ano máte pravdu, že náměstí je jedno z nedůležitějších v Praze. A zasahovat do jeho vzhledu moderní obludou z nekvalitního výběrového řízení by se ani mě nelíbylo to bych asi raději snášela ta vedra. Ale podle vyjádření památkářů taková to změna možná je, jen se musí jednat o kvalitní záměr.
Bohužel fontánka u sv. Mikáláše není určena k piní jen na okrasu a je obehnaná plůtkem a ty tři čůrky opravdu teplotu nijak nevytrhnou. Nejbližší veřejné pítko je v Ungeltu, ale o tom nikdo neví, dále pak u dřívějšího Dětského domu to je jako jedno z mála využíváno, dále je pak ještě pítko u obchodu Baťa a na Mánesově mostě tedy dobrých 10 min. chůze. Proto i u zahrádek Staroměstské restaurace vznikla z něčí iniciativy malá sprcha, která měla velký ohlas. Dále turisté používali vodu určenou pro koně. Nejsem si jista zda se jedná o důstojnou službu občanům a turistům.
Mě osobně by se líbyla fontána bez jakékoliv vany, čistě jen železné mřížky v úrovni dlažby z kterých by tryskala voda, kterou by bylo možno kdykoliv zapnout i vypnout a nevadila by jí ani žádná produkce, stánky nebo fandění a demonstrace a někde pod stromy by mohlo být malé pítko. Tak aby se mohl každý osvěřit a kdybychom se chtěli plácnout přes veřejnou kapsu, tak bych k tomu přidala pár barevných světel. Možná by taková fontána měla být i na Václavském nám. i Nám. Republiky.