Jaké téma vás zajímá ?

Detail dotazu "Zimní údržba ulic v Letňanech"

David Lorenc
31 31.12.2014
Sledujte tento dotaz

Dobrý den pane náměstku, rád bych Vás požádal o řešení zimní údržby v okolí konečné stanice metra Letňany. Již prakticky od otevření tohoto důležitého terminálu se zde pravidelně opakují problémy při zimní údržbě. Ulice Beladova, která má mým odhadem cca 1,5 km, je pravděpodobně zařazena do méně důležitého plánu údržby a podle toho také vypadá. Problém nastává, kdykoliv nasněží ta trocha sněhu. Řidiči autobusů jsou zkušení a jízda po ujeté vrstvě sněhu jim nečiní prakticky žádný problém. Nicméně třeba na P+R míří spousta řidičů, kteří by v zimně raději neměli vůbec vyjíždět. A to v kombinaci s ujetým sněhem, opravdu silným provozem autobusů jak MHD tak také ze SČ kraje, tvoří nejednu nebezpečnou situaci. Prakticky denně, když nastane tato sněhová situace, jsou cestující autobusů svědky nebezpečných situací a já osobně se divím, že se zde ještě nic vážnějšího nestalo. Myslím, že pro hlavní město by zimní údržba takto vytíženého dopravního uzlu měla mít vyšší prioritu. Jde přeci jen o úsek mezi křižovatkou s ulicí Mladoboleslavská a křižovatkou s Výstavištěm Letňany, který není nikterak dlouhý. Je třeba naprosto zbytečné, aby byl chemicky ošetřován úsek kde je nájezd na P+R parkoviště, který má cca 150 m. Zde se díky silnému provozu autobusů dostane sůl na silnici právě z blízkého kruhového objezdu případně (pokud by byla takto ošetřována i ulice Beladova), i z druhého směru. Navíc současná situace v reálu vypadá tak, že sypač zde projede jen z toho důvodu, aby se dostal na jiné místo kde koná zimní údržbu. A pokud už jednou za čas nasněží více, tak občas použije i pluh... toť vše. Inertní posyp, jsem zde za ty roky neviděl nikdy. Vím, že z hlediska plánování zimní údržby je to vždy běh na dlouhou trať. A tyto plány se tvoří třeba na rok dopředu. Nicméně při troše dobré vůle by snad šlo do plánu údržby zasáhnout i operativně. Myslím si, že posyp ulice v délce 1,5 km x 2 (směry) by při průjezdu sypače třeba 3-4x denně (tedy 3km x 4 průjezdy = 12 km) nebyl velkou ranou do rozpočtu a rozhodně by přispěl k větší bezpečnosti. Byl bych moc rád, kdyby tento dotaz přispěl ke změně a předešel tak možnému neštěstí v budoucnu. Jsem si vědom, že ulic, kde by byla vhodná lepší či častější údržba, je v Praze mnoho. Ale jako obyvatel MČ Kbely mám tuto situaci na očích každý den, a proto ji také řeším.

Děkuji Vám za Váš čas věnovaný této záležitosti a přeji mnoho úspěchů v práci Šťastný nový rok David Lorenc

Odpověd

14.01.2015

Dobrý den,

komunikace Beladova, Listova a terminál BUS Letňany jsou v majetkové správě Dopravního podniku hl. m. Prahy a.s. (DP a.s.) a nejsou součástí Plánu zimní údržby komunikací (ZÚK), který každoročně schvaluje Rada hl. m. Prahy a v němž město stanoví rozsah zimní údržby komunikací ve správě TSK. Zimní údržba komunikací v majetkové správě DP a.s. je řešena samostatnou smlouvou mezi DP a.s. a TSK, a to v rozsahu podle požadavků DP a.s. a z finančních prostředků DP a.s. Z hlediska dopravní důležitosti jsou výše uvedené komunikace udržovány ve stejných časových limitech jako komunikace standardně zařazené do I. pořadí v rámci schváleného Plánu ZÚK. Jednou z podmínek smluvního vztahu je používání výhradně inertního posypového materiálu. Inertní posyp komunikací je v případě trvalého spadu sněhu prováděn opakovaně, a to tak, aby byla v co nejvyšší možné míře zajištěna bezpečnost silničního provozu těchto komunikací.

V této souvislosti není od věci připomenout základní pravidlo, že v zimním období obecně, a o to více za podmínek výše uvedených, je nutno jízdu vždy přizpůsobit dané situaci a daným meteorologickým podmínkám v místě.

S pozdravem

Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné