Jaké téma vás zajímá ?


Omlouváme se, na dotazy není možné z technických důvodů možné odpovídat.
Děkujeme za pochopení.

Detail dotazu "Změny v dopravním značení od 1. 1. 2016"

T.Velendorf
04 04.12.2015
Sledujte tento dotaz

Dobrý den,
dovolte mi, abych se vás zeptal, zda v rámci nového pojetí našich dálnic a rychlostních komunikací, které začne u nás platit od 1.1.2016, chystá Praha, potažmo TSK, konečně i nějaké zásadní změny ve silničním směrovém značení tak, aby už konečně toto značení dávalo i nějaký smysl, logiku a jistý řád?
Nemám samozřejmě na mysli, aby na každém rohu viselo 12 značek s 12 cíli, ale to, aby se konečně začaly značit jednoduše a jasně hlavní směry z centra Prahy ven tak, aby se např. k D1 nejezdilo k ní podle obrovských dopravních portálů, kde je uveden paradoxně jen Pankrác, nebo Holešovice (=>D8) a kdy je pak tedy takové značení naprosto k ničemu a ještě navíc hyzdí okolí historické okolí budovy Hlavního nádraží, které už samo o sobě, je hodně tragické. Dále (např.), aby člověk neměl dojem, že komplex tunelů za desítky miliard korun, je vede jen a jen do K. Varů (od Holešoviček jsou značeny komicky jen K.Vary). Dále, aby např. Jižní spojka nebudila se svým dopravním značením dojem toho, že to je nějaká pěší zóna (miniaturní font písma a opět cíle jako Štěrboholy, či Braník), atd., atd., atd. A právě nový zákon, s novým pojetím a novými dopravními značkami a symboly, by tomu všemu mohl být nápomocen tak, aby i v tomto případě Praha vypadala jako středoevropské velkoměsto 21. století. Podaří se to? Je nějaká šance?

Děkuji za odpověď,
Tomáš Velendorf

Odpověd

07.01.2016

Dobrý den, k 1.1. 2016  je účinná  novela zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, a novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Ministerstvo dopravy současně k tomuto datu připravuje novelu vyhlášky č. 30/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Předkládaný návrh je zcela v souladu s výše uvedenou Vídeňskou úmluvou a není v rozporu s žádným předpisem Evropského parlamentu a Rady ES, kterým je Česká republika, byť formou doporučení, vázána. Vzhledem k tomu, že má dojít k razantní změně provedení dopravního značení je překlenovací období předběžně stanoveno do roku 2025, a proto lze předpokládat, že s  různým provedením dopravního značení se budeme setkávat ještě několik let. Novely výše uvedených právních předpisů nemají žádnou souvislost s principy a zásadami směrového dopravního značení, která vycházejí z toho, že hlavní uliční síť v Praze je tvořena sítí radiálních a okružních komunikací obdobně jako v jiných velkých evropských městech. Principem směrového dopravního značení v Praze je proto navádět dopravu na mimoměstské cíle ve směru z města a na vnitroměstské cíle tak, aby co nejméně obtěžovala vnitřní město, tj. navádět tranzitní dopravu zásadně jen na Pražský okruh a na radiály vně Pražského okruhu, cílovou dopravu do města na místní cíle prostřednictvím Pražského okruhu a Městského okruhu a zdrojovou dopravu z města prostřednictvím Městského okruhu, Pražského okruhu a radiál. Přitom je nutné zajistit plnou návaznost cílů i na komunikace vně města, kde příslušným silničním správním úřadem je Ministerstvo dopravy a jejich správcem Ředitelství silnic a dálnic. S pozdravem, Petr Dolínek

Petr Dolínek (Současný radní)

Náměstek primátorky hl. m. Prahy

Rozšířený profil

Zobrazit dotazy dané kategorie dotazů:

Doprava
< Zpět na seznam dotazů

Diskuze

Přidejte komentář

Přidat nový soubor
Procházet ...

Povinné